List of Contributors

Phase 1 Report Preparation

Primary Author
Steve Orr Science writer
GLAM Committee Writing Team
Wendy Leger CDN GLAM Committee Co-Chair
Mike Shantz CDN GLAM Committee secretary
David Fay Associate
Jamie Ferguson Associate
Chris Warren Associate
John Allis US GLAM Committee Co-Chair
Melissa Kropfreiter US GLAM Committee secretary

GLAM Committee Members/Secretaries
(listed alphabetically)

US Members/Secretaries Canadian Members/Secretaries
Dena Abou Jacob Bruxer, Plan Review co-lead
John Allis, GLAM US Co-chair Patricia Clavet
Mary Austerman Chief Linda Debassige
Lauren Fry, Hydroclimate co-lead Susan Doka
Keith Koralewski Wendy Leger, GLAM CDN Co-Chair
Melissa Kropfreiter, GLAM US secretary Jean Morin
Scudder Mackey Frank Seglenieks, Hydroclimate co-lead
Bill Werick, Impact Assessment co-lead Mike Shantz, Impact Assessment co-lead
Jonathan Staples

GLAM Associates and Working Team Affiliations

USACE ECCC
Deanna Apps, Hydroclimate Olivier Champoux, Coastal
Bryce Carmichael, Decision Support Yin Fan, Decision Support co-lead
Michael Deegan, Decision Support Joe Fiorino, Ecosystem
Lynn Greer, Communications Daniel Ferreira, Coastal
Sung Lee, Project management support Patrice Fortin, Coastal
Rachel Malburg, Coastal Jamie Ferguson, Plan Review co-lead
Guillermo Mendoza, Decision Support Natalie Gervasi, Plan Review
Jenny Olszewski, Decision Support Greg Grabas, Ecosystem
Lauren Schifferle, Plan Review Nicole O’Brien, Hydroclimate
James Selegean, Coastal Elyse Parent, Coastal
Jonathan Waddell, Coastal Caroline Sevigny, Decision Support
Zach Simard, Plan Review
Ian Smith, Ecosystem
Yuki Yeung, Coastal
OMNRF
David Copplestone — Coastal
IJC - US IJC - Canada
Mark Colosimo — IJC advisor David Fay — IJC advisor
Adam Greeley — IJC Advisor Erika Klyszejko — IJC Advisor
Ed Virden — Communications Sarah Lobrichon — Communications
Catherine Lee-Johnston — Contracting

Public Advisory Group
(listed alphabetically)

Canadian Members American Members
Jean‐François Belzile
Montreal Port Authority / RUSL
John Boyce
St. Lawrence Seaway Pilots Association
Gilbert Cabana
Université du Québec à Trois-Rivières
Sciences de l’Environnement
Robert Cantwell
Jefferson County Legislator
Ghalia Chahine
Union des producteurs agricoles
Pat Davis
New York Power Authority
Sarah Delicate
United Shoreline Ontario
Corey Fram
Thousand Islands International Tourism Council
Abraham Francis
Mohawk Council of Akwesasne
Bernie Gigas
Rochester, NY
Rick Layzell
Boating Ontario Association
Jim Howe
The Nature Conservancy
Nicolas Milot
Communauté métropolitaine de Montréal
John Peach
Save The River Upper St. Lawrence River Keeper
David Speak
Beaconsfield Yacht
Jonathan Schultz
Niagara County
Cliff Steinburg
Ault Island, ON
David Scudder
Save Our Sodus

Contractors and Agency Support
(listed alphabetically)

US Canada
Consensus Building Institute ECCC - Canadian Wildlife Service - Ontario
Clarkson University Copticom Stratégies et Relations Publiques
Limnotech Kennedy Consulting Ltd.
Steven Orr National Research Council of Canada
New York Sea Grant ECCC - National Hydrological Service
USACE – Buffalo District People Plan Community
USACE – Detroit District Polytechique Montréal
USACE – Institute for Water Resources River Institute